15 Mart 2009 Pazar

Başlayalım artık..

İlk önce hepimizin dediği şu algoritma nedir? diye soralım..

Algoritma, aslında arapça El-Harizmi olan kelime Algoritma olarak tarihe geçmiştir. Peki kim bu El-Harizmi?

El-Harizmi, bugünkü Bilgisayar Bilimi ve Dijital Elektroniğin temeli binary sayı sistemini ve sıfırı bulan kişi olarak tarihe geçmiştir. Gerçek adı EBU ABDULLAH MUHAMMED BİN MUSA EL-HARİZMİ 'dir. Hayatı ile ilgili kesin bir bilgi bulanmamaktadır. Ama 783-850 yılları arasında yaşadığı varsayılmaktadır. 

Şimdi de yazılım açısından nedir? sorusuna cevap bulmaya çalışalım...

Algoritma 'ya aslında bir mantık ya da plan denilebilir. Örnek vermek gerekirse, artık havalar ısınmaya başladı ve haftasonu sevgilinizle gezmek için planlar yapmaya başladığınız andan itibaren algoritmayı kullanıyorsunuz demektir. Nasıl mı?

Bugünün haftabaşı olduğunu varsayalım ve cumartesi için gezi ALGORİTMAmızı oluşturalım.

Saat 10.00'da Taksim'de buluşalım. Ordan bi kafeye gider otururuz. 
İşte algoritma yapmış olduk. Tabi bu kadarlık bir algoritmadan gününüzün süper olacağını düşünebilir misiniz? Hayır.. Çünkü detaylandırmadık. Aksilikleri hesaba katmadık. İşte burda olaya sizin zekanız giriyor.

Şimdi tekrar yapalım şunu;
Akşam erken yatalım çünkü sabah saat 08:00 'de kalkmamız ve 08:45 'de yurttan çıkmamız gerekiyor.  Avcılardan Taksim 'e uzaklık yaklaşık 60 dk. Bizim en geç saat 08:55 'de metrobüste olmamız gerekiyor ki; yetişebilelim. Kadınları bekletmeye gelmez. Ama biz bekleyeceğimizi biliyoruz. Ama günün sorunsuz olması için tam saatinde gitemiz gerekli. 
Tamam. Buluştuk. Şimdi ne yapacağız? Eğer hava güzelse ordan beşiktaş sahile ya da bebek sahile gider dolaşırız ama kapalıysa gider bir kafede otururuz. 

gibi ayrıntılarla hikayemizi sürdüreceğiz. Biz herşeyi planladık ama sevgilimiz gelmedi.. Peki şimdi ne olacak? Seneryonun burasında da İSTİSNA İŞLEME girecek. Ama yeni başlayanlar için istisnalar yoksayılabilir ama çok önemlidir. Sevgilimiz gelmediği halde Taksim 'de akşama kadar beklemeyeceğiz demi? Bu da sonsuz döngüye örnek olabilir.

Neyse bugünlük bu kadar.

Bu yazılar beyin fırtınası yapmak üzere yazılmıştır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme